Masz nieruchomość? Masz obowiązki!

Choć zima już prawie za nami, to właśnie w zimowym sezonie wiele osób zastanawia się, jakie ma obowiązki w związku z posiadaną nieruchomością. Co składa się na zimowe obowiązki każdego właściciela domu jednorodzinnego czy innej nieruchomości?

Bez wątpienia zimowy okres to znacznie więcej obowiązków dla osób, które posiadają nieruchomość. Warto też pamiętać, że nienależyte wywiązanie się z obowiązków jest jednoznaczne z możliwością otrzymania mandatu w wysokości nawet do 500 zł. W związku z powyższym, każdy z właścicieli, jak i zarządców nieruchomości, do których to przylegają chodniki, powinni zainteresować się przepisami prawa, które nakładają na nich właśnie określone obowiązki. O czym dokładnie mowa?

Postawa prawna

Obowiązki zarządców, jak i właścicieli nieruchomości w zakresie odśnieżania chodników, jak i strącania sopli, które zagrażać mogą przechodniom, uregulowane zostały w Ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poza powyższymi czynnościami, warto pamiętać, że właściciele nieruchomości są zobowiązani również do skucia lodu na chodniku w taki sposób, aby nikt się nie pośliznął i nie odniósł uszczerbku na zdrowiu.

odśnieżanie
Nieodśnieżony chodnik? Sprawdź, ile możesz zapłacić! Zdjęcie pochodzi ze strony pixabay.com

Co możesz użyć?

Trzeba pamiętać, że każdy z właścicieli, jak i zarządców ma możliwość usuwania śniegu i lodu przy pomocy środków chemicznych. Mowa tu jednak tylko i wyłącznie o zastosowaniu chlorku sodu, chlorku magnezu lub też chlorku wapnia. Dodatkowo, osoby zobowiązane do utrzymania czystości na chodnikach przylegających do nieruchomości mogą zastosować również piasek o średnicy cząstek od 0,1 do 1 mm. W żadnym przypadku nie wolno stosować środków, które mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu.

Co ze śniegiem?

Niewielu zainteresowanych pamięta, że nie musi wywozić śniegu. Inaczej mówiąc, ustawodawca nie wymaga, aby śnieg usuwać z nieruchomości. Istnieje możliwość jego gromadzenia w takich miejscach, które nie utrudniają ruchu pieszego i jednocześnie nie zagrażają zarówno przechodniom, zieleni, jak i pojazdom. Z drugiej strony trzeba pamiętać o możliwości odpływu wody roztopowej do kanalizacji.

Gdy nie masz czasu…

Część właścicieli i zarządców, którzy nie mają czasu lub też możliwości odśnieżania śniegu, mogą skorzystać z usług firm, które oferują takie właśnie usługi. Poza odśnieżaniem chodników, skuwaniem lodu czy też usuwaniem sopli, większość takich, sezonowych przedsiębiorstw oferuje także odśnieżanie dachów. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również stosunkowo tanie, które doskonale chroni przed ewentualnym, wysokim mandatem.