Wezwanie na świadka? Co musisz wiedzieć?

Dla części osób otrzymanie pisma z sądu wzywającego do stawiennictwa w charakterze świadka może być zaskoczeniem. Jakie są konsekwencje zignorowania wezwania?

Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania”. W otrzymanym wezwaniu sąd nie tylko wskazuje datę i godzinę posiedzenia, ale również salę rozpraw. Dodatkowo, w każdym przypadku wezwania są wysyłane z wyprzedzeniem tak, aby świadek mógł powiadomić sąd o niemożności swojego przybycia lub też po prostu zorganizować sobie czas. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie zawsze – aby być przesłuchanym – trzeba stawić się w sądzie.

Co w przepisach?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie postępowania karnego, ustawodawca dopuszcza taką możliwość, w której to świadek zostanie przesłuchany, ale nie na sali sądowej. Mowa tu o możliwości przesłuchania świadka „przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenia tej czynności na odległość”. Drugim wyjątkiem jest taka sytuacja, w której świadek nie może stawić się na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub też innej przeszkody, której nie można pokonać. W takim przypadku przesłuchanie świadka odbyć może się w miejscu jego pobytu.

Nie każde usprawiedliwienie świadka musi być przyjęte przez sąd. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o wezwaniu na świadka. Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com
Nie każde usprawiedliwienie świadka musi być przyjęte przez sąd. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o wezwaniu na świadka. Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com

Ewentualne sankcje

Trzeba pamiętać, że – poza powyżej wskazanymi wyjątkami – każda osoba, która ignoruje wezwanie sądu, naraża się na określone sankcje. Sąd w takich przypadkach ma wachlarz możliwości, które może nałożyć po sprawdzeniu właściwości faktu doręczenia korespondencji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może on na świadka nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 000 złotych lub zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka. Jeszcze inną możliwością jest też aresztowanie świadka na okres do 30 dni i obciążenie go dodatkowymi kosztami postępowania.

Nie przybyłem bo nie mogłem

Każda osoba, która nie przybyła do sądu zgodnie z wezwaniem i została na nią nałożona sankcja, musi pamiętać, że może się odwołać. W takich przypadkach trzeba jednak pamiętać, że nie każda nieobecność musi być przez sąd usprawiedliwiona. Z pewnością warto na każdą okoliczność przedstawić stosowne zaświadczenie. Jeżeli świadek nie dotarł z uwagi na chorobę, powinien przedstawić zwolnienie lekarskie, jeżeli zaś uległ wypadkowi w drodze do sądu, również powinien zadbać o dowód na ten fakt. W przeciwnym przypadku sąd może odrzucić jego usprawiedliwienie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wezwania na świadka? Zapraszamy do konsultacji: http://adwokatgb.pl/