Rozwód bez orzekania o winie – kiedy możliwy?

Wielu małżonków, którzy chcą uniknąć długotrwałej procedury, decyduje się na rozwód bez orzekania winy. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest korzystne. Kiedy rozwód bez orzekania o winie małżonków jest opłacalny i możliwy?

Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może zażądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Z drugiej strony sąd ma obowiązek przeprowadzić postępowanie dowodowe i orzec, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednocześnie jednak, w myśl art. 57 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.

Brak możliwości przypisania winy

W niektórych przypadkach przypisanie winy małżonkom nie jest możliwe. Mowa o takiej sytuacji, w której sąd nie może obiektywnie stwierdzić, że jeden lub drugi ze współmałżonków ponosi winę za rozkład małżeństwa. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy u jednego ze współmałżonków stwierdzono chorobę psychiczną. Innym przypadkiem jest ewentualna niezgodność charakterów czy różne cele życiowe współmałżonków, którzy nie mogą się ze sobą porozumieć. I w takim przypadku sąd może nie przypisać winy konkretnemu małżonkowi za rozkład pożycia.

obraczki
Rozwód bez winy? Sprawdź, czemu warto rozważyć taką możliwość. Zdjęcie pochodzi ze strony: www.pixabay.com

Wniosek małżonków

Sąd, jak wspomniano powyżej, nie będzie orzekał o winie małżonków również wówczas, gdy złożą oni zgodny wniosek o zaniechanie orzekania o winie. Z punktu widzenia osób rozwodzących się ważne jest jednak, że mogą oni zmienić swoje zdanie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. W takim przypadku cofnięcie złożonego wniosku jest możliwe, zaś sąd w wyroku rozwodowym jest zobowiązany orzec, iż winnym rozkładu pożycia jest jeden z małżonków, obydwoje lub też rozkład pożycia nastąpił bez winy którejkolwiek ze stron.

Nie zawsze jest to dobre wyjście

Trzeba pamiętać, że rozstrzygnięcie o winie, które zawarte jest w wyroku rozwodowym nie jest bez znaczenia – przeciwnie, wpływa na możliwość dochodzenia od małżonka, który został uznany za winnego rozkładu pożycia, alimentów. Trzeba pamiętać, że ta strona, która ponosi winę za rozkład małżeństwa, ma obowiązek alimentacyjny względem małżonka niewinnego lub też w stosunku do małżonka, który również ponosi winę za rozkład pożycia, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jednocześnie warto pamiętać, że obowiązek ten wygasa wówczas, gdy małżonek rozwiedziony zawrze nowy związek małżeński.