Zawieszona emerytura? Sprawdź, co nowego w przepisach

Emeryci, których wypłata świadczenia została wstrzymana w października 2011 roku mogą już ubiegać się o zwrot swoich pieniędzy. To efekt wprowadzenia zmian w ustawie. Problem mogą mieć ci, którzy… postanowili walczyć o swoje prawa w sądzie.

Na mocy art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zawieszone zostały świadczenia tych beneficjentów, którzy kontynuowali stosunek pracy z poprzednim pracodawcą bez jego rozwiązania. Na wpływ wydania decyzji o wstrzymaniu wypłaty emerytury nie miała wysokość dodatkowych dochodów, ale fakt kontynuowania zawartego z pracodawcą stosunku pracy. Co ważne, nie zostały zawieszone świadczenia tych świadczeniobiorców, którzy zdecydowali się rozwiązać ze swoim szefem umowę, aby kilka dni później podpisać nową. Na mocy nowej regulacji wszystkim emerytom zostaną wypłacone wstrzymane świadczenia wraz z odsetkami.

Trybunał Konstytucyjny i jego decyzja

O sprzeczności wyżej wymienionego artykułu w stosunku do Konstytucji wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. W dniu 13 listopada 2012 roku orzekł on, że przepisy, które zakazują emerytom łączenie pobierania świadczenia z kontynuowaniem pracy zarobkowej są niezgodne z zasadą ochrony zaufania obywateli do państwa. Ta przełomowa decyzja oznaczała dla wszystkich zainteresowanych, że mogą starać się o zwrot przyznanego decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia.

Emerycie, sprawdź, w jaki sposób możesz starać się o zwrot zawieszonej emerytury! Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com
Emerycie, sprawdź, w jaki sposób możesz starać się o zwrot zawieszonej emerytury! Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com

ZUS nie wypłaca całości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany został w dniu 22 listopada 2012 roku. Od tej daty Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał beneficjentom świadczenia i jednocześnie odmawiał wypłaty zaległych świadczeń za okres od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku. Wielu emerytów szukając sprawiedliwości, wniosło sprawy do sądu. Orzeczenia, które zapadały w tych sprawach były często rozbieżne. Część sądów przyznawała rację powodom i zasądzała odsetki, część wręcz przeciwnie.

Ustawa z dnia 13 grudnia 2013

Sporna kwestia wypłaty świadczeń za okres od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku uregulowana została przez ustawę z dnia 13 grudnia 2013 roku o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 do dnia 21 listopada 2012 roku. Na jej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych został zobowiązany do wypłaty świadczeń również za wyżej wskazany okres. Trzeba przy tym dodać, że emerytom przysługują również odsetki za okres, w którym wstrzymano im wypłatę świadczenia.

Co ze sprawami w sądzie?

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Osoby, którym sąd nie przyznał odsetek, mogą o nie wnioskować bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku konieczne jest wniesienie stosownego wniosku. Warto też pamiętać, że i zaległe świadczenia nie są wypłacane z mocy samego prawa. Emeryci muszą skierować do oddziałów, które wypłacają im przyznaną emeryturę, odpowiednie pismo. Dopiero na jego postawie, zgodnie z przepisami, Zakład ma 60 dni, aby sprawę wyjaśnić i wypłacić zaległe świadczenie.