Jak karana jest korupcja?

Aktualnie obowiązujące uregulowania mają skutecznie zwalczać korupcję. Jest to możliwe przez zastosowanie sankcji karnej i pozbawienie sprawców przedmiotu przestępstwa. Dodatkowo uregulowanie kwestii korupcji ma spełniać także względy profilaktyczne.

Czym jest korupcja? Najprościej mówiąc, to nadużywanie praw, które wynikają z pełnienia funkcji publicznych i uzyskiwanie korzyści materialnych przez sprawcę lub dla osób dla niego bliskich. Warto przy tym pamiętać, że gdy stosujemy określenie „korupcja” mówimy nie tylko o wręczaniu łapówki, ale również o takich zachowaniach, które wiążą się choćby z płatną protekcją podczas przeprowadzania procesu rekrutacyjnego. Problem ten jest szeroko omawiany – zarówno w kontekście zagrażania porządkowi państwowemu, jak i społecznemu, gdyż korupcja zawsze prowadzi do podejmowania niekorzystnych rozstrzygnięć na polu gospodarczym.

Kto może być karany za korupcję?

Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów korupcji winne są obie strony przestępstwa, czyli zarówno osoba wręczająca łapówkę z myślą o pozyskaniu dla siebie lub swoich bliskich określonych korzyści majątkowych, jak i osoba, która ją przyjmuje (funkcjonariusz publiczny lub osoba pełniąca funkcję publiczną), zobowiązując się tym samym do wykonania określonych czynności. W przypadku wykrycia korupcji obie strony zostaną ukarane adekwatną karą, zaś wysokość jej zależy wyłącznie od skali przestępstwa. Warto przy tym zauważyć, że uniknąć negatywnych konsekwencji może strona, która wręczyła łapówkę, ale tylko wówczas, gdy poinformuje ona o dokonanym przestępstwie, zanim zostanie ono wykryte.

W artykule znaleźć można odpowiedź między innymi na pytanie, jak karana jest korupcja. Zdjęcie: pixabay.com
W artykule znaleźć można odpowiedź między innymi na pytanie, jak karana jest korupcja. Zdjęcie: pixabay.com

Jakie są kary?

Zgodnie z przepisami łapówka jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlega karze. Wśród sankcji wymienić należy karę pozbawienia wolności, karę ograniczenia wolności, karę grzywny, zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu czy prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Ponadto, orzeczony zostaje przepadek korzyści. Warto przy tym pamiętać, że sam rodzaj i wysokość kary są zawsze zróżnicowane w zależności od skali przestępstwa. Sądy najczęściej orzekają przy tym karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonywania lub też karę grzywny.

Co z korupcją w Polsce?

Na próżno twierdzić, że w naszym kraju nie ma zjawiska korupcji. W 2010 roku powstał raport Transparency International, w którym przedstawiono wnioski z badań przeprowadzonych w 180 krajach. Polska uplasowała się na 49 pozycji. Przed nami wymienione zostały takie kraje przynależące do Unii Europejskiej, jak: Dania, Szwecja, Szwajcaria czy Finlandia. Trzeba przy tym podkreślić, że raport obejmował przede wszystkim informacje o dużych i wykrytych korupcjach. Te na niższych szczeblach zazwyczaj rzadko lub wcale nie są wykrywane.