Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Niewielu poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy też przy pracy ma świadomość praw, jakie im przysługują. Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym mogą dochodzić rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu. W jaki sposób to zrobić?

Podstawową kwestią jest odróżnienie tradycyjnego odszkodowania od rekompensaty. O ile ta pierwsza przysługuje za poniesione koszty, o tyle tę drugą można otrzymać za doznany na zdrowiu uszczerbek. Zadośćuczynienie – zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego – występuje: „W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z górę sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu”. Inaczej mówiąc, zadośćuczynienie jest tu rozumiane jako wynagrodzenie krzywdy, którą doznał poszkodowany.

Uszczerbek na zdrowiu

Pod pojęciem „uszczerbek na zdrowiu” należy rozumieć takie przypadki, w których doszło do zniszczenia lub uszkodzenia tkanek czy organów. Jako przykład podać można rany czy złamania. Poza wspomnianym uszczerbkiem na zdrowiu, zadośćuczynienie przysługuje też osobom, które doznały rozstroju zdrowia. Chodzi tu o zakłócenie funkcjonowania organizmu człowieka, w tym również w sferze psychicznej i emocjonalnej. Jeżeli poszkodowany odczuwa dyskomfort psychiczny objawiający się przez poczucie między innymi wykluczenia społecznego, to przysługuje mu rekompensata.

W wielu sprawach można wywalczyć wyższe zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu. Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com
W wielu sprawach można wywalczyć wyższe zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu. Zdjęcie pochodzi ze strony: pixabay.com

Wysokość zadośćuczynienia

Na wysokość zadośćuczynienia wpływa przede wszystkim orzeczony procent trwałego uszczerbku na zdrowiu. Istotna jest tu opinia biegłego, który pod uwagę bierze między innymi takie elementy, jak rodzaj doznanych obrażeń czy czas trwania ewentualnej rehabilitacji. Z punktu osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu istotną kwestią powinien być fakt, że ubezpieczyciele często zaniżają wysokość ubezpieczenia, które przysługuje poszkodowanemu. W takim przypadkach z pomocą przyjść może doświadczony adwokat. Dzięki prawnemu wsparciu uzyskać można znacznie wyższą rekompensatę za doznaną krzywdę.

Jesteś poszkodowanym? Nie wiesz, w jaki sposób walczyć o zadośćuczynienie? Zapraszamy do kontaktu – służymy profesjonalną poradą.