Intercyza chroni majątek

Małżonkowie, którym zależy na zachowaniu oddzielnych majątków wypracowanych już po zawarciu małżeństwa, powinni zdecydować się na intercyzę. Może ona skutecznie chronić majątek małżonka przed długami drugiego.

Intercyza nie jest niezbędna tym małżonkom, którzy chcą zachować majątek wypracowany przed wstąpieniem w związek małżeński. Dzieje się tak dlatego, że taki zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego. Inaczej mówiąc, o intercyzie mówi się wyłącznie w kontekście rozdzielenia majątku wypracowanego w trakcie trwania małżeństwa. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się przyszli małżonkowie, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą. To najprostsza możliwość, aby zabezpieczyć drugiego małżonka choćby przed działaniami komornika skarbowego, który egzekwuje długi upadłej firmy. Więcej o odpowiedzialności małżonka przeczytać można w artykule: „Odpowiedzialność małżonka za długi”.

Brak intercyzy

Najczęściej stosunki majątkowe między małżonkami mają charakter ustawowej wspólności majątkowej. Oznacza to, że dorobek, który zgromadzili w trakcie trwania małżeństwa jest dla nich wspólny. Poza nim każdy z małżonków posiada również majątek odrębny, który zgromadził przed wstąpieniem w związek małżeński. W skład takiego wchodzą zarówno prawa, jak i rzeczy materialne, w tym choćby darowizny, spadki czy prawa autorskie.

Intercyza może chronić przed zobowiązaniami małżonka. Zdjęcie: pixabay.com
Intercyza może chronić przed zobowiązaniami małżonka. Zdjęcie: pixabay.com

Intercyza chroni majątek

Trzeba podkreślić, że intercyza jest istotna zwłaszcza z punktu widzenia interesów fiskalnych. Dzieje się tak dlatego, że co do zasady podatnik zawsze odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe całym swoim majątkiem. W przypadku jednak, gdy pozostaje on w związku małżeńskim, odpowiedzialność ta nie ogranicza się tylko do jego majątku, ale dotyczy majątku wspólnego. Podpisanie intercyzy pozwala zatem na skuteczną ochronę drugiego małżonka przed długami pierwszego.

Ważny moment zawarcia intercyzy

Aby umowa, która wyłącza wspólność majątkową chroniła majątek drugiego z małżonków, ważny jest moment jej zawarcia. Intercyza, co ważne, zawarta może zostać zarówno przez wejściem w związek małżeński, jak i w trakcie trwania małżeństwa. W każdym przypadku wola małżonków powinna zostać wyrażona w formie aktu notarialnego i od dnia jej zawarcia wywołuje skutki w postaci rozdzielenia w przyszłości wypracowanego majątku małżonków.