Kiedy sąd orzeka rozwód z winy obu stron?

Sąd orzekając rozwód, orzeka również, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Rozwód z winy obu stron, w którym każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia, jest zazwyczaj wynikiem sytuacji, w której małżonkowie wzajemnie obwiniają się o doprowadzenie do rozwodu. Istnieje jeszcze kolejny rodzaj orzeczenia, w którym na zgodne żądanie małżonków sąd nie orzeka o winie. W takim przypadku mamy do czynienia z takimi skutkami, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Kiedy rozwód z winy obu stron?

Wyrok rozwodowy z winy obu stron zapadnie, gdy zarzuty każdej ze stron zostaną potwierdzone choćby częściowo. Wyjątkiem jest sytuacja, w której małżonkowie przed zapadnięciem wyroku zgadzają się na to, aby sąd nie orzekał o winie. W przypadku winy każdego z małżonków, do orzeczenia rozwodu z winy obu stron, sąd nie bierze pod uwagę faktu, która z nich bardziej przyczyniła się do rozkładu pożycia.

Skutki rozwodu z winy obu stron

Orzeczenie rozwodu z winy obu stron nie ma żadnego wpływu na orzeczenie sądu co do władzy rodzicielskiej, kontaktów, alimentów na rzecz dzieci stron, podziału majątku czy wspólnego korzystania z mieszkania po rozwodzie.

Niektóre, konkretne zachowania małżonka mogą jednocześnie powodować rozkład pożycia, a także wpływać na inne rozstrzygnięcia wyroku rozwodowego. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy powodem rozkładu pożycia była przemoc fizyczna jednego z małżonków względem drugiego lub małoletnich dzieci.

Przy rozwodzie z winy obu stron alimentów może żądać wyłącznie ten małżonek, który popadł w niedostatek, przy czym czas trwania obowiązku alimentacyjnego nie jest ograniczony w czasie, jak ma to miejsce w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, gdzie okres alimentacyjny trwa tylko 5 lat od rozwiązania małżeństwa. Obowiązek alimentacyjny ustaje z chwilą ponownego małżeństwa strony cierpiącej niedostatek.